Data Creației: 3 Lang L: none (month-011) 2021

În acest articol: Înțelegerea punctelor de referință Utilizarea terminologiei

În lumea sportului, tenisul are unul dintre cele mai ciudate sisteme de notare, dar este probabil unul dintre cele mai interesante sporturi. Vestea bună este că, după ce ai învățat cum să scrii puncte, nu îți va fi greu să-ți amintești.

etape

Partea 1 Înțelegerea scorului

1. Faceți diferența între un joc, un set și un meci. Meciul este termenul folosit pentru a face referire la timpul total de joc. Un meci este format din trei sau cinci seturi (în funcție de categoria dvs.). Fiecare set se joacă în cel puțin șase jocuri.

2. Înțelegeți cum este numărat fiecare joc. Un singur jucător este folosit pentru un joc. Un joc este câștigat, de obicei, când un jucător (sau o echipă dacă joci dublă) câștigă patru schimburi. Un schimb începe cu un serviciu, apoi adversarul lovește mingea și punctul continuă într-o poziție înainte și înapoi până când un jucător ia mingea sau o lovește în plasă. Știți că un joc poate dura șapte schimburi sau mai multe, până se termină. De exemplu, un jucător poate câștiga de trei ori, iar celălalt de patru ori. Scorul se acordă astfel:
    • „15 puncte” pentru 1 lovitură câștigată;
    • „30 de puncte” pentru 2 victorii;
    • „40 de puncte” pentru 3 victorii;
    • după 4 mingi câștigate, este „JOC” (aceasta marchează sfârșitul jocului).

3. Știți cum să anunțați scorul când serviți. În timpul fiecărui joc, afacerea serverului este cea care anunță scorul, suficient de puternic pentru ca adversarul să aștepte (dacă nu joci într-un turneu profesionist cu un arbitru). Trebuie să anunțați scorul întâi și apoi adversarul. De exemplu:
    • dacă ai câștigat două schimburi și oponentul tău doar unul, vei anunța „30-15”;
    • dacă oponentul dvs. a câștigat trei schimburi și doar unul, veți anunța „15-40”.

4. Înțelegeți cum este numărat fiecare set. Fiecare set este jucat până când un jucător sau o echipă (dacă joci la dublu) câștigă șase jocuri. Înainte de a începe servirea, trebuie să anunțați întotdeauna numărul de jocuri câștigate de fiecare jucător, începând cu punctajul dvs. De exemplu:
    • dacă ați câștigat patru jocuri și adversarul dvs. a câștigat două, anunțați „4-2” înainte de a face primul serviciu al jocului.

5. Știi că trebuie să ai mereu două jocuri înainte să câștigi. Acest lucru este valabil atât pentru jocuri cât și pentru seturi. Iată câteva exemple.
    • Dacă scorul este 40 până la 40, trebuie să câștigați de două ori la rând pentru a câștiga jocul (vezi punctul 3).
    • Dacă fiecare jucător a câștigat cinci jocuri, scorul este de 5 jocuri la 5 și trebuie să câștigi încă două jocuri consecutive pentru a face un scor de la 7 la 5 și câștiga setul.
    • Dacă există 5 jocuri la 5 și câștigi următorul joc, scorul devine 6 jocuri la 5. Dacă pierzi jocul după, scorul va fi de 6 jocuri la 6 și va trebui să câștigi următoarele două jocuri pentru a face un scor de 8 jocuri la 6 și câștigă setul. Unele seturi arată scoruri de la 12 jocuri la 10 și alteori mai mult!

6. Recunoașteți când un meci este câștigat (sau pierdut). Indiferent de liga în care joci, va trebui să câștigi două sau trei seturi (turneul de Grand Slam). Totuși, la fel ca în cazul jocurilor și seturilor, va trebui să câștigi cu încă două seturi. Aceasta înseamnă că meciurile din 5 seturi sunt câștigate când unul dintre jucători câștigă 3 seturi și pentru meciurile din 3 seturi, primul jucător care câștigă 2 seturi câștigă.

7. Știi să marchezi după meci. Într-o grilă, notați scorul fiecărui set jucat. Trebuie să începeți întotdeauna cu scorul. De exemplu, dacă ați câștigat meciul, iată cum va arăta grila dvs.:
    • 6-3, 4-6, 6-2. Aceasta înseamnă că ai câștigat primul set de 6 jocuri la 3; a pierdut cel de-al doilea 4 jocuri la 6; și a câștigat al treilea 6 jocuri la 2.

Partea 2 Înțelegerea terminologiei

1. Înțelegeți ce înseamnă „peste tot” în tenis. În mare parte, „pretutindeni” înseamnă „pentru fiecare tabără” în tenis. Dacă tu și adversarul dvs. ați câștigat fiecare o minge, adică un schimb, primiți 15-15. Puteți anunța apoi „15 peste tot”. Același lucru este valabil și pentru jocuri. Dacă fiecare jucător a câștigat trei jocuri, puteți anunța „3 peste tot” înainte de a începe să servească.

2. Descoperiți ce înseamnă „iubire”. Nu, nu vorbim aici despre romantism sau iubire platonică! În lumea tenisului, cuvântul „dragoste” se referă la un scor de 0.
    • Dacă ați servit și nu ați câștigat un singur schimb, iar adversarul dvs. a câștigat două, puteți anunța „dragoste-30”.
    • Este la fel pentru jocuri. Dacă ați câștigat trei jocuri și adversarul nu a câștigat unul, puteți anunța „3-love”.
    • Dacă începeți un joc, niciun jucător nu are încă un punct și puteți anunța: „dragoste peste tot” (care se relaxează pentru a începe un joc!).
    Răspuns de Q lexpert

Care este originea numărării punctelor în tenis?

Înțelegeți cuvintele „egalitate” și „avantaj”. În tenis, când doi jucători au un scor foarte strâns între 40 și 40 în timpul unui joc, există „egalitate”. Există două moduri de a juca: fie persoana care câștigă punctul câștigă jocul, fie joci avantajul. În acest caz, trebuie să câștigi punctul de legalitate, plus următorul punct pentru a câștiga jocul.

3. Înțelegeți „avantaj în” și „beneficiu”. Când jucătorul care servește câștigă punctul de legalitate, există "avantaj în" (astfel serverul are avantajul, cu alte cuvinte rămâne doar un punct pentru a înscrie pentru a câștiga jocul). Când cel de la recepție câștigă punctul de legalitate, există „avantaj”. Dacă unul dintre jucători câștigă punctul de legalitate, dar nu cel al avantajului, atunci scorul scade la „egalitate”.
    • Spuneți că aveți serviciul, iar dvs. și adversarul dvs. câștigați 3 schimburi, iar apoi serviți din nou. Inutil să spun, tu marchezi punctul, transformând scorul în „avantaj în”. Dacă câștigi punctul după, câștigi jocul! Dar dacă îl pierzi, scorul scade la „egal” și adversarul găsește o șansă suplimentară de a te bate. Să zicem că câștigă punctul și, prin urmare, aduce scorul la „avantaj”, apoi pierde, scorul este din nou egal și așa mai departe.
sfat

• Este o idee bună să discutați regulile de scor înainte de a juca cu un partener pentru prima dată. Unii jucători cer ca scorul să fie anunțat înainte de fiecare minge, alții nu. Alții vor să scape de regulile de bază. De exemplu, nu jucați beneficiile și, prin urmare, anulați obligația de a câștiga două bile consecutive, ajungând la scorul de "40 peste tot".
  • Nu trebuie să numeri puncte, poți pur și simplu să schimbi mingi cu alți jucători, ceea ce este la fel de interesant ca să faci un meci!

Citiți acet articol pentru a afla cum ă tatați imbolul rădăcină pătrată (√) într-un proceor de texte, cum ar fi Microoft Word, pe computerele Window și MacO. Metoda 1 din 3: Utilizarea Microoft W...

Pornirea computerului în modul igur vă permite ă depanați computerul au itemul de operare. Când vă aflați în acet mod, computerul dv. funcționează într-o tare limitată foloind doar...